Sterilizasyon ve Hijyen

Sterilizasyon ve Hijyen

 

 


Bir dövme yapımı esnasında, hijyeni sağlamak için kullanılan malzemenin çok büyük önemi vardır. Deride oluşabilecek her türlü enfeksiyon geri dönüşü olmayan ciddi hasarlar bırakabilir. Bu konuda dövmeci kadar dövme yaptıran kişilere de büyük sorumluluklar düşer. Malzemenin dışında derinin temizlenmesi ve ortamda mikrop barındıracak hiçbir şeyin olmaması gerekir.

Dövme makinesinde, griplere ve boya kaplarına kadar birçok malzeme, dövme yapımında direk olarak kullanılmaktadır. Bu tür malzemelerin bir çoğu tek kullanımlık olmasına rağmen bazı malzemelere her dövmede tekrar kullanılır.

Tek kullanımlık malzemeler her dövme için özel steril edilerek saklanmış ve kullanıldıktan sonra direk olarak tıbbi atık olarak ayrılarak yok edilmesi gereken malzemelerdir. Bu malzemeler iğne başta olmak üzere, iğne uçları grip tutacaklar ve boya kotalarıdır. Direk olarak insan derisiyle ve kanla temas halinde oldukları için, her ne kadar steril edilse de tekrar kullanılması çok sakıncalı tek kullanımlık malzemelerdir.

Her dövmede tekrar kullanılan makineler gripler ve klip kortlarda malzemenin yapısına uygun olarak steril edilmeli ve bir sonraki dövmeye hazırlanmalıdır. Steril işlemi için birçok malzeme kullanılır. Ayrıca dövme yapılacak yüzeyi de temizlemek şarttır. Gündelik hayatta deri üzerinde oluşabilecek bakteriler deriye iğne ile müdahale edilmesi sırasında deri içine enjekte olarak burada enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

Dövme sırasında dövmecinin, tek kullanımlık cerrahi eldivenlerden takması ve bu eldivenleri de sürekli olarak değiştirmesi eldivenlerle dışarıdan mikrop bulaşabilecek hiçbir yere dokunmaması gerekmektedir.