Kalıcı Makyaj Yapılış Teknikleri

Kalıcı makyaj yapmak uzun bir çalışma ve eğitim isteyen ustalık gerektiren bir uygulamadı. İnsan da estetiğin en çok önem taşıyan bölgesi yüzdür ve en ufak bir hata çok büyük estetik sorunlar ortaya çıkartabileceği gibi yanlış bir teknik kullanmak ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir.

image026 image028

   Kalıcı makyaj dövme uygulamasına çok benzer fakat gerek malzeme gerekse deriye uygulanış biçimi olarak farklılıklar gösterir. Boya pigmentleri daha fazladır. İğnelerin yapısı daha kalındır numaralandırma 3 rl den 15 rl ye kadar ardışık gider. Makineleri daha hassas motorlu makinelerdir. Dövme makinesiyle de uygulama yapılabilir fakat çok ustalık ister, dövme makineleri güçlü ve kontrolü daha zordur bu yüzden kalıcı makyaj için üretilen özel makineler kullanılmalıdır.

image022

Kaşlara uygulama yapılırken daha önceki kaş şekli dikkate alınmalıdır. Kaş yapısında değişiklik yapılacaksa kaşlar alınmalı veya belli bir kısmı temizlenerek kalem yardımıyla çizilip denemeler yapılmalıdır. Surat yapısına en uygun kaş yapısını belirleyip küçük çizgiler atılarak gerçek kaş kıllarının yönünde çizilerek belirlenen kaş yapısı oturtulur. Diğer kaşa da aynı işlemi yaptıktan sonra kontrol edilerek kaş yapıları eşitlenir. Unutulmaması gereken insan yüzünün iki tarafının eşit olmadığı ve kaş göz yapılarının farklılığının işlem sırasında göz önünde bulundurularak, eşitliği sağlanması gerektiğidir. İki kaşında formunu oturttuktan sonra kontrol edilerek uzunlukları ve kaş aralıkları eşitlenmeli, kaş kalınlıkları ve renk eşitliğine bakılmalıdır. İstenilen renk tonundan 2 derece daha koyu ve kalın yapılmalıdır. İyileşen kaşlar renk açacak ve incelecektir. Kontroller 3 günde bir şahsen yapılmalı ve lüzum görülürse iyileşen kaşlara tekrar müdahale edilmelidir.

image030

Gözlerde çalışmak, uygulayan içinde yaptıran içinde biraz zahmetlidir, göz kapakçıkları çok hassas reflekslere sahip olduğu için her hamlede hareket eder ve sakınır, bir diğer sıkıntıda gözün sürekli sulanmasıdır. Göz kapakçığının gerilerek tutulması ve bu esnada yukarı bakılarak uygun bir çalışma ortamı yakalanabilinir. Makineye çok iyi sahip çıkmak ve çok hassa çalışmak gerekir. Alt çizgi ve üst çizginin nereye kadar gideceği gözde vurgulanmak istenen mimik ile alakalıdır çok kalın veya çok ince olup olmayacağına veya kenarlardan ne kadar gidileceğine uygulama yaptıran kişi ile ortak karar vermek gerekir. Bir göz bitirip diğerine geçildiğinde aynı uygulama yapılmalı ve en son olarak iki gözde birbirine eşitlenmelidir. Renk seçimi çok önemlidir göz rengine uygun olarak bir ton seçilmeli ve uygulamadan sonra iyileştiğinde çizgilerin incelip rengin birkaç ton açılacağı unutulmamalıdır.

Dudaklarda ise dış dudak çizgisi çekilerek dudakların çizgilerinin belirginleşmesi hedeflenebilir dudak hassas ve ince bir yapıda olduğundan çok hassas çalışılmalı ve iğne derinliğinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Dudak formunda yamukluk varsa bu kalıcı makyaj yöntemiyle düzeltilebilir. Dudak lar kalınlaştırılıp daha dolgun bir form kazandırılabilir. Dudaklarda renk kullanımı çok önemlidir. Dudağın renk durumuna uygun bir ton seçilmeli ve doğallığı mümkün olduğunca kaybedilmemeye çalışılmalıdır. Üst dudakta orta bölgede bulunan kısım yüz şekline göre oval veya sert bir ifade ile vurgulanmalıdır.