Kalıcı Makyaj Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Kalıcı makyaj bakımı da dövme bakımıyla benzerlik gösterir. Yapılmadan önce kaşlarda alınması gereken kıllar varsa alınmalıdır ve yapılacak kaş şekline göre istenmeyen kaşlar temizlenmelidir. Yapım esnasında temizliğe ve malzemelerin steril olup olmadığına çok dikkat edilmeli kesinlikle çıplak elli en az bir gün boyunca dokunulmamalıdır. Ellerinizin temizliği çok önemlidir. Açık yara olduğu için çok kolay mikrop kapabilir.

Kalıcı makyaj esnasında hafif batma hissi olur, bu acı, uygulama yapan kişinin ustalığı cilt yapınız ve acı direnciniz ile alakalı olarak değişim gösterir. Acıyı hissetmemek adına anestezi kremleri veya uzmanlarca yapılan lokal anesteziler ile uygulama boyunca bölgede acı hissini yok edebilirsiniz. Uygulamadan 2 saat önce emla krem sürülerek beklenir ve ilk işlemden sonra anestol yardımıyla acı azaltılır. Acı eşiğiniz yüksek ise anestezi uygulamasına gerek duymamanız en iyisidir kimyasal olan her şey son çare olmalıdır.

Kalıcı makyaj yapılan bölge en az 10 gün çok hassastır, kesinlikle güneşle direk temasa geçmemeli, üzerine kozmetik ürünler uygulanmamalı ve suyla temas etmemelidir. Dudak çevresine yapılan uygulamada yiyeceklere dikkat edilmeli ve bölgeye herhangi bir madde dokundurulmamalıdır.

Kuruyan ve kabuk bağlayan bölgeler çok az bir vazelin yardımıyla nemlendirilir, ayrıca vazelin yapısı itibariyle sudan ve diğer maddelerden de korunmak için uygundur. Ayrıca iyileşme süresince kabuğun direk olarak atarak boyayla bir çıkmamasını da sağlar.

Dışarı çıkmanız gerektiğinde göz ve kaş için gözlük kullanılmalı ve mümkün olduğunca sıcaktan ve güneşten korumalısınız bu tarz işlemlerin yaz aylarında yapılmaması tavsiye edilmektedir

Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı ve estetik olması için solaryum seanslarından en az bir ay uzak durmalısınız. Bazı uyuşturucular, sigara kullanımı, Alfa-hidroksi, retin-a ve glikolik asit kalıcı makyaj yapılan bölgeden uzak durması gereken maddelerdir.

Bütün tedbirlere rağmen bölgede beklenmedik bir durumla karşılaşılırsa öncelikle kalıcı makyaj uzmanınıza ve gerekirse doktora başvurmalısınız. İlk seansta hatalar varsa ikinci bir operasyonla bu hatalar düzeltilebilir. Aradan en az 15 gün geçmelidir bu esnada deri kendisini anca toparlayıp ikinci bir işleme hazır hale gelebilir.