İnsan ve Portre

İnsan ve Portre

image234

İnsan figürü resimlerde ve dövmelerde en çok kullanılan modeller olmuştur. İnsanın gerçek bir sanat eseri olarak yorumlanması sadece dövme akımının amaçları olsa bile, resimde anlatım için insan portresi ve vücudu çok sık aracı olan figürlerdir.

            Dövme modeli olarak insan kullanılması bir olayı canlandırırken. Bir toplumu anlatırken, sevgiyi anlatırken ve bağlılığı bildirirken etkili olur. İfade olarak çoğu sanat eserinde olaylar insan figürü etrafında dönmektedir.

image004image006 image008

            Beğeni ve yaşam biçimini belirtmede yine insan figürleri etkili olmuştur.

İnsan portresi çizmek oldukça zordur. Dövmede yüksek bir seviyedir büyük deneyim ve bilgi gerektirir. En ufak bir hata tamamen ifadeyi değiştirebilir ve geri dönüşü olmayan bozukluklara sebebiyet verebilir. Dövmede hatayı nadir kabul eden bir tekniktir. Dövme portrelerinde referans dövmelere göz atılmalıdır. Önceki çalışmalar çok dikkatle incelenmeli ve dövmecinin deneyimlerinden emin olmak gerekir katolog için hazırlanan portre çizimleri ve yapılmış portre dövmeleri dövmecinin çalışmaları hakkında size rehber olacaktır.

            Dövme ile ilgilenen dövmeciler belli bir seviyeye ulaşmadan, kendilerini hazır hissetmeden, yeterince çizim yapmadan, bu tarz işlere girmemelidir. Bu tarz dövmeler ömür boyu size kötü bir tanıtım olacaktır. Sırtınızda taşımak zorunda olduğunuz eserler olacak ve sizi her zaman kötü tanıtacaktır.

            Portrede altın kural kullanılır, dövme yapılacak yüzeyde çok önemlidir. İstenmeyen bir perspektif oluşabilir. Gözlere istenen ışık verilmedikçe bütün dövmenin görüntüsünü etkiler ve portrelerde resim gözlerden başlar daha sonra yüz formu, ağız burun ve diğer organlara dikkat edilir. Gölgeler çok dikkatli atılmalı ve formu kaybetmeden ayrıntılar işlenmelidir.

Dövme yaparken kullanılan insan figürleri, çok tercih edilmektedir. Sadece portre konusunda isim yapan sanatçılarımız vardır. Portre yaptıracak kişilerin çok iyi bir araştırma sürecinden geçip doğru kişileri ve doğru portreleri seçip dövmecinin düşüncelerine başvurulmalıdır.

Yüzün üzerinde olanımı, içinde olanımı, ya da ardında olanımı çizelim.

 Pablo Picasso

image058

İnsan portrelerinde konu olan figürler dini portreler olabilir. Bu tarz figürler sanat tarihinde birçok sanatçıyı etkilemiştir. Artıca insanlar atalarının, sevdiği insanların ve örnek insan olarak gördüğü düşünürlerin portreleri, dövme olarak vücuda işlenmiştir.

            Röprodüksiyon dövmelerin dışında dövme motifi olaraktan birçok portre anlatımı ortaya çıkmıştır.

            Portre için özel olarak üretilmiş gölge boyaları ve renkler üretilmiş. Farklı anlatım tarzları ile dövme sanatına sık sık konu olmuştur.

            Portre çalışırken ışık gölge bilgisi, Oranların belirlenmesi, tonla, değerlerin dağılımı, Anatomik yapının çözümlenmesi çok önemlidir. Desen çalışarak portre konusunda deneyimleri arttırmak gerekir. Desenin önemi bütün plastik sanatlarda olduğu gibi dövme sanatında da desenin önemi tartışılmaz.

            Portrede de dövmecinin yaratmaya çalıştığı kurguya göre., renkler ve gölgeler bazen sakin, bazense parlak, ton değerleri ise, güçlü vurgulu veya yumuşak olabilir.Dövmede bu görevleri renk,çizgi ve ton değerleri yapar.

 image162

            ‘Sanatın esas objesi, insan figürüdür’.

 Michelengelo