Geçici Dövme Nasıl Yapılır ?

Geçici Dövme Nasıl Yapılır ?

Geçici Dövme yapan birisine muhakkak rastlamışsınızdır. Bazen bir stüdyoda, bazen kuaförde kimi zamanda festival alanlarında ellerine aldıkları bir fırça veya kürdanla insan derisini boyarlar. Kına ile dövme herkesin yapabileceği bir zanaat olarak görülür, deri üstüne kınanın sürülüp bekletilmesiyle yapılan dövme sanıldığının tersine hiç kolay ve basite alınacak bir uygulama değildir.

image125

Kalıcı dövmeden çok daha zor ve tehlikeli bir dövme çeşididir. Kına ve kına taşının Oksijen suyu ile karıştırılması sonucunda çıkan karışım ile yapılır. Bu karışımı tutturmak zordur ve her insan teni bu karışıma uygun değildir.

Geçici dövme malzemesi, çok bulaşıcı ve ve yıkandığında çıkmayan bir uygulamadır. Kalıcı dövme stüdyolarında ayrı bir yerde yapılmalıdır, Kapalı ortamlarda ve insan solunumu olan ortamlarda Hazırlan mamalıdır. Kına hazırlanırken, uygulanırken ve kururken çok dikkat edilmelidir kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Dövmeniz kuruduktan, en az yarım saat sonra kullanıma hazır hale gelecektir. Bu yarım saat boyunca dövmeniz sürekli olarak dökülür bu yüzden fazla hareket etmemeli siniz.

Geçici dövme tarihi çok geniş kapsamlı olan bir uygulama biçimidir.

Kına dinimizce de yapılması uygun görülmüş ve atalarımız tarafında sıkça uygulanmıştır. Kına geceleri bizim ülkemizin bir kültürüdür. Askerlerimize, gelinlerimize kına yakılır, hayvanlara arife günü kına sürülür, çok derin anlamları vardır.

Günümüzde Sanatsal değere ulaşamamış olmasının ve zanaat olarak kalmasının pek çok sebebi olabilir, belki bir gün gerçek bir sanat eseri geçici dövme ile yapılır, fakat birçok kişinin zanaat olarak, kalıp çıkartıp üzerini doldurarak hazırladığı ve yol üstü bilinçsiz dövmeciler tarafından uygulanması beklide geçici dövmeyi bir sanat dalı yapamamıştır.

Resim kelimesiz bir şiirdir.

Horatius