Dövme yapma teknikleri

Dövme yapma teknikleri


Dövme yapmak için, yoğun ve zahmetli bir ön alıştırma yapılmalıdır, direk olarak insan bedeni üzerinde çalışmak sizin için kötü bir referans olacağı gibi ciddi estetik ve sağlık problemleriyle karşılaşmanıza da sebep olacaktır.

Daha yeni başlamışsanız, yüzlerce ve hatta binlerce katalog çizimi hazırlamalısınız, bu çizimler sizin için bir ön referans olacaktır ve kendinize ait katalog oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yeterli seviyeye ulaştığınızda ise ilk olarak suni deri üzerinde birkaç deneme yapmanız tavsiye edilir. Bu denemeler basitten, karmaşığa şeklinde olmalıdır. Çizgi, gölge ve ışıktan oluşan dövmeler sizin çizim zevkinize göre deride hayat bulacaktır. Kendi tarzınızı belirlemeli, araştırmacı olmalısınız ve en çok zevk aldığınız modelleri çalışmalısınız.

Suni deriler sert deri gibi bir çalışma sağlamanıza yarayacak dövme malzemecilerinden temin edebileceğiniz deneme yüzeyleridir. Deriden çok daha kolay çalışma imkânı sağladığı göz ardı edilmemelidir. Gerçek deri daha farklı bir deneyimdir.

Dövme uygulamasının, kullanılan birçok yöntemi vardır aslında, bu tekniklerin tek bir amacı bir sanat eseri ortaya koymak olmalıdır.

Malzeme konusunda eksiksiz olup, uygun bir çalışma ortamını sağladıktan sonra, öncelikle dövme yapacağınız kişinin size bir şekilde güvenmesini sağlamalısınız, bu genellikle daha önce yapılmış referans dövmelerin sunumu ile olur. Karşılıklı güven güzel bir başlangıç olacaktır.

Malzemeler yapılacak dövmenin büyüklüğüne ve modeline göre hazırlanır, bunu bazen dövme sanatçılarının yardımcıları yapar. Dövme makineleri ve iğneler gölge çizgi ve renk için özel olarak üretilmiştir. Sanatçı veya yardımcılar hangi makinenin hangi iğneye ve iğnenin görevlerine göre makineyi hazırlar.

Dövme sanatçısı kadar, uygulama yaptıracak kişinin de psikolojik ve fiziksel olarak kendisini hazır hissetmesi çok önemlidir.

Dövme yapılacak bölge steril edilip, yapılacak model, transfer kalemleriyle deri üzerine çizilir, allaprima (şablonsuz direk başlamak) olarak adlandırılan yöntem genellikle önerilmez, dövme hatayı çok nadir olarak kabul edeceğinden, surgicar marker olarak bilinen, cerrahi müdahalelerde kullanılan kalemlerle çizilmelidir. Kimyasal bir boya içeren kalem kullanarak şablon çıkartmak sakıncalıdır, dövme yapılmaya başlanıp, iğne deriye girdiğinde, şablon için kullanılan boyada deriye işleyebilir bu dövmenin rengini etkileyebilir ve sağlıksızdır.

Şablon çıkarılan dövme modeli, tamamıyla gözden geçirilir ve her bir hamle hesaplanarak buna uygun iğne ve makineler hazırlanır. Dövme renkli bir dövme ise uygun renkler çıkartılır. Şablonu dağıtmayacak şekilde çok ince bir vazelin sürerek deri dövme yapımına hazırlanır.

Genellikle dövmeyi yapmaya şablonun alt kısmından başlanır. Bu sayede elimizle veya peçeteyle şablonu dağıtmadan çalışma olanağı buluruz, dövmeyi bitirerek gitmek derinin iğne değdikten sonra hassaslaşıp tekrar müdahaleye maruz kalmasını engeller. Bu acıyı azaltacağı gibi derinin daha temiz boya almasına olanak sağlar.

Genellikle sanatçılar daha önceden çizip hazırladıkları ve özgünlük kattığı modelleri uygulamaktadır. Fakat çoğu dövmeci, daha önceden yapılmış olan dövmeleri kopya ederek aynısını yapmaya çalışır, bu sanat kaygısı olmayan bir dövme tekniğidir. Belli kalıplara oturtulmuş kurallar çerçevesinde, bir tür zanaat gerçekleştirmiş olur.

Daha önce yapılan dövmeleri taklit etmek dövmecinin, kendini denemesi ve geliştirmesi açısından önemlidir, bir tür deneme sınavı gibidir. Bu sınavlar geçilmesi gereken bölümlerdir, her dövmeci belli bir dereceye geldiğinde, kendi hazırladığı dövme tasarımlarına da sıra gelecek, hiç beklemediğiniz bir dövme, sizin istediğiniz konuma gelmenizi sağlayacaktır.

Dövme yapılırken resimsel öğelerin yani nokta, çizgi, yüzey, mekân, renk, açıklık, koyuluk, gölge, ışık gibi olanaklardan nasıl yararlanılır. Bunların üzerinde durmalı bir sonraki seviyede perspektif,  altın nokta, desen, tasarımları ve boyut kavramlarına göz atmak gerekir.

Hayalet çizgiler olarak adlandırılan, çizgiler özellikle gölge ağırlıklı dövmelerde çok işe yarayacaktır. Bu şekilde modelin hatları belirlenir ve gereksiz bir çizgiyi kapatmak zorunda kalmasınız. İğnenin deriye giriş mesafesi bu çizgileri oluştururken çok hassas olmalıdır, iğneyi derine batırmak kanatıp deriyi tahriş edeceği gibi az batırmakta, çizginin deride görünmesini zorlaştıracaktır.

Kontur çizgileri atıldıktan sonra, dövmenin tekrar gözden geçirilmesi önerilir. Fazladan çizgiler ve eksik çizgiler olabilir, bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğini iyi düşünerek hareket etmelisiniz, özellikle portre benzeri dövme modellerinde kontur çizgileri çok önemlidir.

Dövmeyi her zaman genel olarak görmelisiniz, sadece yaptığımız noktaya odaklanmanız, hata yapma riskini artırabilir.

Olabildiğiniz kadar rahat olmalı ve çizgileri bir noktadan diğer noktaya getirirken ne çok hızlı nede çok yavaş ilerlemelisiniz. Hızlı bir çizgi deriye takılan veya deriyi yırtan bir hamleye dönüşebilir. Yavaş ilerlerseniz de hem çizgi titreyerek ve boya derinin içinde dağılarak istediğiniz düz çizgileri bozacak ve daha kalın bir çizgi oluşturmanız gerekecektir.

Çizgi atarken makineyi tutuş şekliniz çok önemlidir, deriye 75 derecelik bir açı, kolay bir tutuş sağlarken aynı zamanda iğnenin deriye giriş çıkışını kontrol imkânı sağlayacaktır.

Çizgi bittikten ve son kontroller yapıldıktan sonra, deri vazelinle yumuşatılıp gölge için hazırlanır. Dövmede gölge çok önemlidir, birçok usta sanatçı, dövmede çizgi kullanmaz, direk olarak gölge ve ışıkla dövmesini bitirir. İlk gölgeyi hangi yönden attıysanız bu size rehberlik edecektir, ışığın tam ters taraftan geldiğini düşünerek gölgelendirme yapılır.

Gölge için üretilmiş iğneler ve boyalar işinizi kolaylaştıracaktır. Tek bir boya ile gölge atmanız gerekiyorsa, iğneyi boyadan sonra suya batırarak tonlama yapmanız sağlanır. Bir bölgeye gölge atmak için, bölgenin başlangıcından bitimine iğneyi çekerek sürtmelisiniz. İlk uygulamada açık bir ton elde edeceksiniz ve tekrarlayarak istediğiniz lekeyi yakalayacaksınız.

Gölge atılırken makineyi atacağınız bölgeye göre sürekli açısını oynatmanız gerekecektir. Ve duruma göre çok hızlı veya çok yavaş derinin üzerinde gezdireceksiniz. Yavaş hamleler daha koyu, hızlı bir şekilde çekmenizde ise daha yumuşak gölgeleri yakalamanızı mümkün kılacaktır. Gölgelerle yine işinize yaramayan çizgileri kaynaştırabilirsiniz.

Gölge işlemi bittikten sonra, dövme vazelin yardımıyla iyice silinerek temizlenir ve son kontroller yapılır.

Yaptığınız dövmede renk yok ise şimdi ışık girmeniz gerekecek, ışık vermek için genelde beyaz ve açık tonlu renkler kullanılır. Renkleri girdiğiniz alanlar duruma göre gölgenin düştüğü yerin tam tersi tarafa gelecektir. Açık renkli boyaları deri üzerinde göstermek zordur bu işlemi yaparken sabırlı olmak şarttır. Daha önceden işlem gören deri zaten zor bir çalışma alanı sağlar, büyük dövmelerde bir sonraki seansta uygulamak tavsiye edilir.

Işık girdikten sonra daha koyu bir renk girmeniz durumunda attığınız renklerin üzeri kirlenerek, hoş olmayan bir görüntü sağlayacaktır, bu yüzden en son ışık girilip dövmeyi bitirmek önerilir.

Açık renkli boyalar daha yüzeysel çalışılmalıdır kesinlikle deriyi kanatmamak gerekir sürekli silerek kanın rengin pigmentini bozmasına izin vermemelisiniz, aksi halde istemediğiniz bir renk oluşacaktır.

Renk girmeniz gereken bir modelde ise her bir rengin tonlarını bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır, örneğin mavi olması gereken bir yüzeye mavinin tonlarıyla renk geçişi yapmalısınız, aksi halde mat soluk bir renk kalacaktır, yine aynı şekilde kan veya koyu bir renk istediğiniz renk tonunu vermenizi engelleyecektir.

Renk verildikten sonra, seçtiğiniz rengin en açık tonuyla veya beyazla renk ışığını da eklemeniz gerekecektir. Renk bilginizin iyi olması gerekmektedir ve dövme yapmadan önce elinizde daha önceden çizilmiş bir taslak olmalıdır bu taslakta renk ahengini yakalamalı direk olarak dövmede renk denemesi yapmamalısınız.

Her şeyi kuralına göre yapmış fakat halen istediğiniz rengi yakalayamıyor veya istediğiniz renk geçişlerini sağlayamıyorsanız, ya boyalarınızda ya da makinenizde bir sorun vardır. Birçok firmanın renk, gölge ve çizgi için özel olarak ürettiği dövme makinesi vardır. Boya firmalarının, farklı renkleri çok güzel sonuçlar verirken bazı renkler için başka firmaları denemeniz gerekir. Bunun için kitapta adı geçen dövme sanatçılarından bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca makine seçiminde tecrübeniz yoksa markalı orjinal makineleri seçmeli ve alışana kadar suni deri üzerinde denemelere devam etmelisiniz.

Bittiğini düşündüğünüz dövmeyi 15 dakika daha bekletmeli ve derinin özsuyu olan pembemsi sıvıyı sürekli olarak silerek, son kontrolleri yapmalısınız