Dövme Sildirme Yöntemleri

Dövme sildirmek gerçekten zor ve zahmetli bir iştir, eğer sildirmek zorunda değilseniz dövmeye hiçbir müdahale yapmamak en doğrusudur, dövme sildirmek için çeşitli yöntemler süre gelse de hiçbir yöntem yüzde yüz sonuç vermemektedir. Dövmenin özellikleriyle de alakalı bu durum, kimi zaman deride ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Düşünülmeden yaptırılmış ve pişmanlık uyandıran dövmeler başınıza bela olabilir bu yüzden genelde dövme sanatçılarının tavsiyeleri, görünen bölgelere dövme yaptırmamanız ve ilk kez dövme yaptıracaksanız, küçük bir dövmeyle başlamanız yönündedir.

Dövme sildirme ile ilgili geçmişten günümüze birçok yöntem denenmiş ve bilinçsiz müdahaleler sonucunda ciddi hasarlar oluşmuştur. Dövmesinin üzerine asit dökenler, sıcak ekmek basanlar olduğu gibi kimileri incir sütünden medet ummuş kimileri ise jiletle kazımaya çalışmıştır fakat bunların hiç biri bir çözüm değildir, deride çok ciddi hasarlara yol aça bilecek müdahalelerdir. Dövme sildirmek için kesinlikle uzmanlardan yardım alınmalıdır, kulaktan dolma bilgilerle insan sağlığıyla oynanmamalı ve dönüşü olmayan ciddi hasarlara sebebiyet verilmemelidir.

Uzmanlara göre lazer, deri altındaki boyanın tahrip edilmesine dayanan bir yöntemdir, biraz ağrılı bir yöntemdir fakat lazer makinesine bağlı soğutucular ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır, seanslara bölünerek dövmenin derinliği koyuluğu ve rengi ile alakalı olarak bu seans sayıları belirlenir.

İkinci bir yöntem ise derinin cerrahi olarak kesilerek alınmasıyla olur. Bir diğer yöntemde dermabrazyon denilen derinin taşlanması yöntemidir, bu yöntemle dövme yapılmış bölge taşlanarak dövme çıkartılır

 

Lazer

 

En etkili dövme sildirme yöntemi lazerdir fakat kıl köklerini öldürmek için kullanılan lazerlerle, dövme silmeye uğraşan klinikler vardır, bu konuya dikkat edilmeli ve dövmenin yapısına uygun lazerin kullanılması sağlanmalıdır.

Dövme silmekte lazer üretimine yeni teknolojiler ekleniyor, Yeni yöntemle dövme yaparken boya, mikroskobik polimer kapsüller içinde deri altına enjekte ediliyor. Kapsüller hasar görmedikçe dövme rengini koruyor. Kişi dövmeyi sildirmek istediğinde ise polimer kapsüller lazer ışınları aracılığıyla patlatılıyor. Cilt altında yayılan boya bir süre sonra doğal yollarla vücuttan atılıyor ve dövmenin izi kalmıyor.

image030

Dövme sildirme aşamaları

 

Değişik amaçlarla yaptırılan dövmelerin başlıca 5 tipi vardır; amatör, profesyonel, kozmetik, medikal ve travmatik. Her bir dövme pigmentini uzaklaştıracak olan tedavide ana hedef, tedavi sonrası minimal skar bırakılmasıdır. Nanosaniyelerle atım modunda çalışabilen Q-switched lazer teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte, dövmeler minimal skar ve pigment değişiklileri ile tedavi edilebilmektedir. Gelecekte daha kısa atım süresine sahip Q-switched lazerlerin geliştirilmesiyle daha etkili dövme tedavisi yapılabileceği öngörülmektedir.

Dövmeler, seçici fototermoliz prensipleri kullanılarak çevre doku hasarı oluşturmaksızın başarı ile tedavi edilebilmektedir. Amatör dövmeler, profesyonel renkli dövmelere göre daha az seansta silinebilmektedir.

Dövme tedavisi, iyi bir anamnez alınması ve hastanın cilt tipinin belirlenmesi ile başlar. Q-switched lazerler ağrılı olduğu için işlem öncesi lidokain ile lokal anestezi veya topikal anestezi kremleri kullanılabilir. İşlemi takiben topikal anti bakteriyel kremler uygulanmalıdır. Dövme silinmesinde kullanılmakta olan bazı lazerler, Q-switched ruby lazer (694 nm), Q-switched Nd: YAG lazer (532 nm, 1064 nm), ve Q-switched alexandrite lazerdir (755 nm). Argon lazer ve CO2 lazer gibi sistemlerle tedavi sonrasında önemli skarlar kalabilmektedir. Q-switched ruby ve alexandrite lazerler siyah, mavi ve yeşil pigmentlerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Q-switched 532 nm Nd: YAG lazer kırmızı renkli ve 1064 nm Nd: YAG lazer ise siyah ve mavi renkli pigmentlerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Dövme amaçlı lazer uygulamalarının yan etkileri; yapısal değişim, skar gelişimi ve pigmentasyon sorunlarıdır. Renkli profesyonel dövmelerin silinmesinde tek bir dalga boyu yeterli olamayacağından değişik lazerlerin birlikte kullanımına sıklıkla gerek vardır.

Alster, 2 aylık aralar ile Q-switched alexandrite lazer (755 nm, 100 nsec) kullandığı çalışmada, profesyonel dövmelerin ortalama 8-9 seansta çıktığı görülmüştür. Amatör dövmelerin ise, ortalama 4-6 seansta silindiklerini, Q-switched alexandrite lazerin dövmelerin silinmesinde son derece etkili olduğu, ancak kırmızı pigmentlerin uzaklaştırılmasında 510 nm PDL in daha etkili sonuç verdiği bildirilmiştir.

Leuenberger, mavi-siyah dövmesi olan 42 hastada üç ayrı lazer sistemini, Q-switched alexandrite lazer (755nm 50–100 nanoseconds, 3,0 mm spot boyutu, 6–8 J/cm2); Q-switched Nd: YAG lazer (1064nm, 10–20 nanoseconds, 3.0 mm spot boyutu, 5–10 J/cm2) ve Q-switched ruby lazer (694 nm, 25–40 nanoseconds, 5.0 mm spot boyutu, 4–10 J/cm2) kullanmışlardır.

Bu çalışma sonunda, Q-switched ruby lazerin mavi-siyah dövmelerin silinmesinde, en fazla temizlenmeyi sağladıkları ve her üç lazerle de tekrarlayan tedaviler sonrası silinmenin daha belirgin olduğu rapor edilmiştir.

Bu çalışmada, Q-switched ruby lazer kullanımı sonrası uzun süreli hipopigmentasyon görülürken, Nd: YAG lazer ile hiç bir hipopigmentasyon saptanmamıştır. Levine yaptıkları karşılaştırmalı çalışmada, Q-switched ruby lazer ve Q-switched Nd: YAG lazerlerin etkileri karşılaştırılmış; Q-switched ruby lazerin siyah ve yeşil renklerde daha üstün sonuçlar verdiği, diğer renklerde ise birbirlerine bir üstünlükleri olmadığı bildirilmiştir. Diğer yandan kırmızı renklerin uzaklaştırılmasında, 532 nm Q-switched YAG lazerin, hem Ruby lazer ve hem de 1064 nm Q-switched YAG lazere göre daha iyi sonuçlar verdiği ve Ruby lazerin daha fazla hipo pigmentasyon yapıcı etkisi olduğu vurgulanmıştır.[2]

 image032

Dövme sildirmede kullanılan lazerler

duran ünkazan diyor ki:

Harika bir bilgi paylaşımı olmuş, akla gelebilecek tum soruları cevaplamis Teşekkürler.