Dövme Sanatçısı Kimdir ?

Dövme Sanatçısı Kimdir ?

İyi Dövmeci Nasıl Anlaşılır ?

Ne sanatı, ne dövmeyi, ne de dövme sanatçısını, belli kalıplara oturtmak doğru değildir. Sanat genel bir olgudur. Tanımı ve amaçları her dönem değişmiştir ve kaynağı insandır. Dövmede de, sanatın kaynağını süslemek, yeni bir sanat tarzı ortaya koymak esastır.

Dövme sanatıyla uğraşan her dövmeci, ortaya sanat eseri koymak için uğraşıyor olması gerekmekte ve sanatı anlamalıdır. Sanatın her türlü kavramına ilgili olmalıdır. Sanat kuramları hakkında bilgi sahibi olmalı ve ortaya koyduğu ürünün arkasında durmalıdır. Sanatı taklit etmek ve sanatın ışığında hayatı güzelleştirmek sanatın amaçlarındandır. Asıl olan sanat eseri ortaya koymak adına yapılan araştırma ve üretilen eserlerin kalitesidir.

“Sanatçı, Nietzsche’nin de dediği gibi

Ubermensch“tir” …

Yani üstün insandır.

 

Fakat dövme sanatçısını belli kriterlere göre tanımlamamız gerekirse.; Kendisini dövme sanatına adamış, dövme sanatının ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunmuş, kendini bu konuyla ilgili, bilgi ve becerilerle donatmış, gelecek nesillere aktarabileceği eserler oluşturmuş, gerek yaşamıyla, gerekse çalışmalarıyla sıradan insanlardan farklı olduğunu kanıtlamış ve dövmeyi bir yaşam tarzı olarak benimsemiş kişileri, dövme sanatçısı olarak nitelendirmemiz mümkündür.

 

Her zaman dahi gibi davranırsan,

Bir gün dahi olursun

Salvador Dali

 

Dövme sanatçısın dan da beklenen budur.

Düşünen, üreten, tasarlayan ve özgün eserlerle, karşılık beklemeden insanlığa katkıda bulunan ve her zaman duyarlı, dürüst, tutarlı davranışlar sergileyen kişiler toplum tarafından sanatçı olarak bilinir.

Dövme sanatçısı da mesleğinin hassasiyetini bilen, eserini uyguladığı insan bedeninin sağlık ve estetiğini, bir bütün olarak ele alan, her zaman daha iyisi için çabalayan kişidir, diyebiliriz.

Dövmeyi bir meslek dalı olarak ele alırsak, gerçekten sanatçı olma yolunda ilerleyen dövmeciler, emeklerinin karşılığını kısmen de olsa alır. Her konuda olduğu gibi dövme konusunda da azmeden ve yaptığı işin inceliklerini kavrayan dövmeciler, sanatlarını belli kitlelere duyuracak ve sanatını icra ettiği kişiler sayesinde geçimini sürdürecektir.

 

 Her çocuk sanatçı doğar. Sorun olan büyüdüğümüz de sanatçı kalabilmektir.

Pablo Picasso

 

Dövmeciliği üçe ayırabiliriz; amatör dövmeciler, profesyonel dövmeciler ve dövme sanatçıları. Amatör dövmeciler sektöre yeni girmiş ve 4profesyonel olma yolunda ilerleyen henüz dövmenin kurallarını ve inceliklerini öğrenmekte olan dövmecilerdir. Profesyonel dövmecilerde, dövmenin kurallarını bilen ve uygulamada başarılı olan, dövmeyi insan estetiği ve sağlığını bir bütün olarak ele alan dövmecilerdir. Dövme sanatçıları ise profesyonelliğin dışında en iyi olmak için çalışan ve kuralların dışına çıkarak yeni kurallar getirebilen, gerek yaşantısı, gerek çalışkanlığıyla profesyonel dövmecilere örnek teşkil eden ve dövme akımına katkıda bulunan dövmecilerdir

Sanatçı demek, geçimini bedava sağlayan kişi demek değildir. Geçimini sağlamak ve kendisini dünya standartlarında donanımla kuşatmak için, para kazanmak zorundadır. Her dövmecinin bir fiyat standardı vardır. Pazarlık yapılacak bir husus değildir.

 

Çalışırken ellerini kullanan kişi işçidir, ellerini ve aklını kullanan kişi ustadır, ellerini aklını ve kalbini kullanan kişi ise sanatçıdır.

Anonim

 

Günümüzde, sektör halini alan dövme uygulaması, dövme sanatçılarının dışında, yatırımcılarda dövmeye ticari amaçlı eğilim göstermektedir. Dövme sanatçılarının kalitesi ve malzeme kalitesi doğrultusunda dövme stüdyo işletmeciliği yapılmaktadır. Bu tarz stüdyolarda, birden çok dövmeci ve personel olabilir bu sayede dövme sanatçısı sadece sanatıyla uğraşıp zaman kaybetmemiş olur.

Artıları olduğu gibi eksileri de vardır; menfaatçi kişiler tarafından, paralar harcanıp, süslenen ve profesyonel bir izlenim veren stüdyolarda amatör sanatçılara dövme yaptırılabiliyor, bu konuda ise dövme yaptırmaya karar vermiş kişiler iyi araştırmalı, daha önce yapılan dövmeleri kontrol etmeli, işletmenin köklü bir stüdyo olduğundan emin olmalıdır,

Dövme genellikle, ağızdan ağza dolaşan bir reklam sistemine sahiptir. Bu doğru bir gelenektir. Tanınmayan ve hakkında bir şey bilmediğiniz insanlara, insan vücudu teslim edilmemelidir, estetiğin bozulması dışında, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarıyla da karşılaşılabilinir.

 

Efendiler, hepiniz milletvekili olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı bile olabilirsiniz,

Fakat sanatkâr olamazsınız.

Mustafa Kemal Atatürk