Dövme Sağlık Sorunu Yaratır mı ?

Dövme ne zaman sorun olur


Nasıl göz renginiz, kaşınız veya görüntünüzü etkileyen bir organınız varsa. Dövme yaptırdıktan sonra, o artık sizin bir parçanızdır Yaşam tarzınıza ve çevrenize göre nasıl tepkiler alacağınızı düşünüp, dövmenizin modeli ve yerini ona göre seçmelisiniz.

Bazı insanlar dövmeyi hayat felsefesi edinmiş, vücutlarının çoğunu dövmelerle kaplatmıştır. Bunu belki bir inanç uğruna, beklide sadece heves olarak yapmış olabilir, fakat her ortamda dövme olumlu karşılanmamaktadır, bunun sebebi de, dövme geleneğinin daha yeni oturması ve ancak bir sanat dalı olarak ele alınmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazı simgelerde zamanla popülaritesini kaybedip karşı çıkılan bir olguya dönüşebilir bu tarz durumlarda da dövmeden rahatsız olunabilir.

Dövmeye bakış açısı her geçen gün daha olumlu yönde ilerlese de, dövmenizin hoş karşılanmayacağı yerlerde mutlaka olacaktır. Fakat bu tamamen bireyin yaşam alanı ve sosyal, kültürel çevresiyle alakalıdır.


 

image004image006


 

İnsanlar yaptırdıkları dövmelerden sıkıla bilir ve üzerini başka bir dövmeyle kapatmakta isteye bilirler bir çok dövmeci kapanabilecek dövmelere randevu alıp bu dövmeyi kapatabileceği tasarımlar hazırlar bazı dövmeleri kapatmak neredeyse imkânsız olsa da daha iyisini yapabileceğinden emin olan dövme sanatçısı bu tarz dövmeler yapmaktadır.

Dövme kapatma işlemi daha önce yaptırılmış bir dövmenin üzerini yeni bir dövmeyle kapatma işlemidir. Bu tarz dövmelerde tasarım çok önemlidir dövmenizi bir daha kurtarılamaz hale getirmemek için, tasarımı üzerinizde çizdirip, görülmeli ve sanatçının düşünceleri öğrenilmelidir. Daha önceki dövme dokuları da yeni motifte kullanılmalı veya soluk olan dövmelerin üzerleri başka boyalarla kapatılmalıdır.


image008image010image012

Dövme kapatma işlemi zor bir uygulamadır. Tecrübe, bilgi, ustalık ve yaratıcılık isteyen bu tarz çalışmaları yaptırmadan en doğru kişiyi bulmalısınız ve en doğru modeli seçmelisiniz. Üçüncü bir müdahale hakkınız büyük ihtimalle olmayacaktır

 

Fluctuat Nec Mergitur

 

Güven, ancak önlemini de al.!