Dövme Hakkında İnançlar

Dövme Hakkında İnançlar


İnsanlar bilmediği bir konuyu çoğu zaman kınarlar

Dövme sanatının dini ve sanatsal boyutunu inceledik, fakat dövme konusunda eksik ve yanlış bilgilendirmenin sonuçları olarak, dövme sanatıyla ilgili bazı hurafe olarak adlandırabileceğimiz yanlış inançlarda mevcuttur. Sürekli merak eden insanoğlu yaradılışı gereği her zaman bir araştırma bir inceleme içinde olmuştur. Kimi zaman bilgileri doğrultusunda bir şeylere inanmış kimi zaman çevre sininde buna inanmasını istemiştir.

Dövme konusunda süre gelen inançlar, dövmenin abdest e mani olduğu,  yapan ve yaptıranların,  şeytan olduğu, uygulanan deride kanser yaptığı, acı verdiği dolayısıyla bozuk bir psikolojinin ürünü olduğu, yaradılışa ters bir durum olduğu yönünde söylentilerle birlikte, sağlık hususunda da, birçok eksik bilinen nokta vardır.

Tedavi amaçlı kullanılıp, uğur getirdiği, ömrü uzattığı ve tanrıya şükran bildirmek amacı güdüldüğüne dair inançlarda olmuştur. Yeni doğmuş çocuklara ölmesin veya hastalık bulaşmasın diye dövme yapılmış, bazı kabilelerde gelenek halini almıştır,

Dövme sanatı günümüzde, bir estetik cerrahi, bir kuaför salonu ve bir sanat galerisi gibi, insanların günlük hayatlarında kullana bildiği ve kendi inançları doğrultusunda işletilmektedir. Bir dövme stüdyosuna giderek, vücutlarına istedikleri bir dövmeyi yaptırabiliyor.

Dövme yeni bir sektör olarak, insanların yetenekleri ve düşünce güçleriyle, sağlık kuralları çerçevesinde topluma hizmet vermeye başlamıştır.

Günümüzde çok hızlı ilerleyen ve birçok dövme stüdyosu, arz talep doğrultusunda açılmıştır.

Dövmesi olan insan sayısı gün geçtikçe artarken, dövme yaptırma isteği olan insanlarda çoğalıyor

Dövmeye olan ilginin sebebi ise, dövme akımının gizemli ilerleyişi karşısında, insanların kayıtsız kalamaması ve kendilerini ifade etmek için kullanılan bir yöntem olmasıdır.

 

Dövme insanın kendisini ifade etmek için kullandığı

bir yöntemdir.

 

Vural Emekci