Dövme Bakımı Nasıl Yapılır ?

Dövme Bakımı

Dövme bakımı dövme yaptırmaya karar verdiğiniz andan itibaren başlar. Yaptıracağınız bölgenin fazla kilo alıp verdiğiniz bir yer olmamasını tercih etmelisiniz. Derinin genişlemesi veya daralması gibi aksi durum olduğunda dövmenizde renk değişimine hatta, modelin bozulmasına sebep olabilir

Dövme yapılacak bölgede kıl tüy varsa bu bölge, jilet yardımıyla temizlenip üzerine dövme yapılacaktır. Kesinlen tüyler, daha sonra tekrar uzayacaktır. İstenildiği takdirde, tüyleri dökmek için lazer epilasyon uygulanmaktadır. Dövme yapılmadan önce bu işlem uygulanmalıdır. Aksi halde dövmeli bölgeye lazer epilasyon, sakıncalıdır.

Dövme yaptıracağınız bölgeyi güneşten korumalı ve mümkün olduğunca vücut kremleriyle beslemelisiniz. Sertleşmiş bir deri dövmecinin işini zorlaştıracağı gibi sizinde acı çekmenizi sağlayacaktır, ayrıca dövmenin ve renklerin soluk durmasını sağlayacaktır. Uyuşturucu kremlerde bu sertleşmeyi sağladığı için tercih edilmemektedir.

Dövme yaptırmaya gitmeden önce yıkanmanız, dövmecinizin rahat çalışmasını sağlayacak ve dövme bitiminde yıkanmanız zor olacağı için temizliğinizi sağlayacaktır.

Dövme yapılacak bölge, dövmeci tarafından steril edilecektir. Bu işlemden sonra kesinlikle bölgeye dokunmamalısınız. Deri üzerinde kalan mikroplar iğne ile birlikte rahatlıkla derinizin içine geçecek ve bölgede enfeksiyona sebep olabilecektir.

Dövme yapılmaya başladıktan sonrada bölge hiçbir yerle temas etmemelidir. Bölgede açık yara olduğunda çok kolay mikrop kapar ve bölgenin direnci düşecektir.

Dövme bittikten sonra en az 15 dakika beklenerek derinin özsuyu olan pembemsi sıvının çıkması beklenmeli ve peçete yardımıyla silinerek krem sürülmelidir.

Dövmecinizin özel tavsiyelerini dinledikten sonra, streç ile üzeri kapatılan dövmeye, bu sayede dışarıdan mikrop gelmesi engellenecek ve deri suyunun akması durdurulacaktır. Bu streç en fazla bir saat durmalı, terleme yapabileceği için dövmenize zarar verme şansıda yüksektir. Bu strecin görevi ev ortamına gidene kadar kıyafetinizdeki mikroplarda sizi korumak ve kıyafetinize krem ve deri suyunun bulaşmasını önlemektir.

Dövme yapılan bölge açık bir yaradır ve kabuk bağlayıp zamanla bu kabuk atacak altından iyileşmiş olarak boya ortaya çıkacaktır. Kabuk tamamen atana kadar kesinlikle su değdirmemeli, kabukları soymamalı ve bölgeyi kaşımamalısınız. Dövmenizin en hassas olduğu dönem bu kabuk atma süresidir. Her insanda ve her dövmede değişen kabuk atma süresi, ortalama bir haftadır.

Havuza kesinlikle girmemelisiniz havuz suyu klorlu olduğu için dövmenizin en büyük düşmanı havuzdur, ayrıca havuzlarda mikrop olma olasılığı çok yüksektir.

Tamamen kabuk atan dövmenize su değdirebilirsiniz. Daha önce su değdirmemenizin sebebi kabukların yumuşayıp atması ve boyanın da beraberinde çıkmasını sağlamasıdır. Kabuk ne kadar geç atar ve soyulursa dövmenizde o kadar canlı görünecektir.

Dövmenizin tamamen iyileşmesi çok daha uzun bir süre olabilir. Bu süre içinde bölge hassastır ve direk olarak güneşe kesinlikle çıkılmamalıdır.

image016 image018