Dövme Acıtır mı ? Acıdan Nasıl Korunulur ?

Dövme acıtırımı sorusu, dövme deyince akla gelen ilk şeylerden birisidir. Aslında dövme acı vermez, fakat buna acı diyenler olduğu gibi, bazılarına göre bir zevk, bir ibadet, bir var olma durumu dur. Dövmeye bakış felsefeniz, sizi acı konusunda bilinçlendirecektir.

 

image024

Acısını merak ediyorsanız, bu merakınızı korkuya dönüştürmemeli ve acının biteceğini düşünerek rahatlamalısınız.

Dövme yaptırmak sizi heyecanlandıracaktır, heyecanınızı yenmeniz uzun sürmeyecek, ilk iğne derinize girdiğinde heyecanınız yatışacaktır, kendinizi kesinlikle kasmamalısınız.

Acıtan şeyler kalıcıdır.

Vural Emekci

 

İğneden korkuluna bilinir bu korkunuz makinenin sesini duyunca iyice artacaktır, bu korkuyu yenmek için derin bir nefes alın ve ilginizi başka yöne doğrultun Bu hisleriniz sizin acınızı belirleyecek olan kısımlardır.

Bayanlar dövme acısına daha dayanıklıdır, bilimsel olarak da bayanların acı eşiğinin erkeklerden yüksek olduğu biliniyor.

Eğer alkol ve benzeri maddeler kullanarak, bu acıyı alt edebileceğinizi düşünüyorsanız, tam tersi bir durumla karşılaşacaksınız.

Her insanın bir acı eşiği vardır, bu eşiğin değişme sebebi psikolojiktir. Vücut yapısı veya kasla alakası yoktur. Dövme yapılan deri epidermis dokusunun altına sinirlerin hemen üstüne geldiği için iğne zaman zaman sinirleri okşayacak sizin endorfin salgılamanızı sağlayabilecektir. Fakat iğnenin fazla girmesi durumunda sinirler harekete geçecek ve beyin acıyı algılayacaktır. Dikkatiniz acıya yoğunlaşırsa dövmeniz acıyacak ve hatta dayanılmaz bir hal alacaktır

Acı hissine karşı direnciniz düşerse kısa bir mola verilmelidir. Molalar on dakikayı geçmemeli, deri üzerinde çıkan, pembemsi deri suyu, bir peçete yardımıyla silinmelidir. Çok bekleyen dövme kendini toplamaya başlayacağı için devam ederken sinirler çok hassas olabilir. Anestol krem bu durumlarda acıyı alabilir fakat deriyi sertleştirdiği için tavsiye edilmemektedir.

Dövme ve benzeri uygulamalar için birçok anestezi yöntemleri geliştirilmiştir, lokal anestezide jetokain ve benzeri ürünler kullanılırken tropikal anestezide de emla ve benzeri ürünler kullanıyor. Birkaç dövme firması da, bunun için bazı kremler üretmiş, fakat bu ilaçlar işe yaradığı gibi aynı zamanda deriyi sertleştirerek dövmenizin iyileştiğinde solmasını sağlıyor. Ayrıca kimyasal bir yöntem en son çare olmalıdır.

Dövme acısını unutmak için birçok yöntem kullanılabilir, her insanın, acıdan dikkatini alacak düşüneceği veya dikkatini çevireceği bir şeyle vardır

Bazen dövme sanatcısı iğneyi yaklaştırdığında, pedala basıp, deride kaç saniye işi varsa, o rakamdan geriye sayıyor. İğnenin ne zaman deriden ayrılacağını bilmek insanları rahatlatabiliyor.

Dövme gerçek bir acı olsaydı insanlar küçük bir dövme yaptırdıktan sonra tekrar acı çekmek için gelmezlerdi, bazıları o heyecanı özlüyor kimileri ise sadece o acı için dövme yaptırmak istiyor.

Dövme bazen bağımlılık yapabiliyor. Bunun bilimsel açıklaması şudur; vücut bu acıyı aldığında acının verdiği huzursuzluğa karşı ‘endorfin’ salgılıyor ve bu vücudun ağrısını azaltırken bir yandan da beynin zevk almasını sağlıyor. Acı veren şey olumsuz karşılanmıyor.

Belki de bazı acılar insana güç veriyordur.

image026image028